Ak očakávame od našich sliepok, že nám budú znášať chutné domáce vajíčka, mali by sme im zabezpečiť kvalitné znáškové hniezda. Tzv. kukane je nutné udržiavať neustále v čistote a suchu. Používajú sa ako spoločné i individuálne znáškové hniezda. Ich veľkosť závisí od druhu chovanej hydiny. Pre bežnú sliepku priemernej veľkosti postačí rozmer znáškového hniezda 35 x 35 x 35 cm, pre morku 60 x 60 x 60 cm. Nezabúdajme na dostatočný počet znáškových hniezd pre naše nosnice. Jedno znáškové hniezdo totiž postačí v priemere pre 3 – 4 kusy hydiny. Vhodné je zabezpečiť si radšej viacero znáškových hniezd, aby neboli vždy všetky obsadené, pretože tak si naučíme sliepky znášať vajcia aj na iné miesta čím vzniká riziko poškodenia vajíčok či pojedania ostatnými osadníkmi z kurína. Dnes sú na trhu dostupné rôzne znáškové hniezda vyrobené z plastu, kovu či dreva. Tí šikovnejší si môžu zmajstrovať hniezda doma svojpomocne. Fantázii sa medze nekladú. Vhodnou alternatívou sú i prútené kukane, ktoré kedysi vyrábali košíkári pre kuríny starých gazdov.

Znáškové hniezda by mali byť umiestnené v prítmí kurína, v mieste bez prievanu a ďaleko od vstupu do kurína, aby mali nosnice dostatočný pokoj. Kukane ukladáme do nižšej časti kurína avšak nad úroveň jeho dna, ale zároveň nižšie pod úroveň bidiel, aby sliepky nelákalo nocovať v nich. Pre vyšší komfort nosníc môžeme pred znáškové hniezdo namontovať náskokovú tyč. Priestor nad znáškovými hniezdami zabezpečíme tak, aby sliepky nehradovali namiesto bidiel na znáškových hniezdach a zbytočne ich neznečisťovali výkalmi.

Ak spozorujeme, že nosnice znášajú vajcia mimo hniezd na to určených, mali by sme spozornieť. Overíme si či sú hniezda správne umiestnené, či majú dostatočnú vrstvu podstielky, či je podstielka čistá a hniezdo nie je zahmyzené. Vystielame ich čerstvou slamou, hoblinami, v letných mesiacoch i pieskom. Niekde sa ako vhodná alternatíva uvádzajú i orechové listy, ktoré majú antiparazitické účinky. Napriek tomu by sme mali niekoľkokrát do roka znáškové hniezda dezinfikovať.

Môžeme ich umiestniť aj v dvoch radoch nad sebou. Šikovnejší kutil zvládne vyrobiť i znáškové hniezdo so zošikmenou podlahou a vyspádovaným kanálikom, do ktorého sa vajíčko po znesení skotúľa. Rada na záver – nezabúdajme znáškové hniezda pravidelne kontrolovať a vyberať z nich vajíčka.