Pre toho, kto sa zaujíma o permakultúru a chce sa z časti vrátiť k tradičnému spôsobu života, sú sliepky tou správnou voľbou. Ich chov je pomerne nenáročný a starostlivosť jednoduchá. Vyžadujú si minimálnu pozornosť. Za primeranú starostlivosť je nám jedna sliepočka ochotná zniesť približne 200 – 220 vajec ročne. Čísla sú však orientačné, sliepky najlepšie znášajú v druhom roku života a navyše každé plemeno má inú znášku. Najvýhodnejšie je ponechať si sliepky dve nosné obdobia. Nosnica, ktorá prestáva nosiť je ešte vždy vynikajúca v polievke. Pri chove sa však môžeme zamerať aj na mäsové typy sliepok s mierne odlišnou starostlivosťou. Ak sliepky na jeseň po zozbieraní úrody vypustíme do záhrady, dodajú jej nenahraditeľnú výživu v podobe kvalitného slepačieho hnoja a keďže sú hmyzožravé, zároveň ju zbavia množstva neželaných škodcov. Pre správny život sliepok by sme mali ich kŕdeľ doplniť o kohúta. Na jedného kohúta pripadá 6 – 7 sliepok.

Správna starostlivosť o sliepky spočíva predovšetkým vo výdatnom kŕmení, ktoré je podstatné predovšetkým pri obmedzenom pohybe sliepok. Tým, že sliepočka nemôže hrabať a podľa chuti a vlastnej potreby si doplniť nevyhnutné živiny, musíme jej dopomôcť správnym krmivom s vyváženým obsahom vitamínov a minerálnych látok. Denná spotreba ľahkých typov nosníc je okolo 120g suchého krmiva pre správne fungovanie organizmu a kvalitnú znášku. Základ stravy sliepok tvorí zošrotované jadrové krmivo (pšenica, jačmeň či lúpaný ovos). Kukuricou kŕmime opatrne  – zvyšuje hmotnosť sliepok a znižuje znášku. Existujú rôzne kŕmne zmesi namiešané presne podľa potrieb sliepok. Suchú zmes či zošrotované jadroviny vlhčíme vodou, mliekom alebo srvátkou. Sliepky sa nám odvďačia ak im do zmesi nastrúhame koreňovú zeleninu alebo nasekáme žihľavu, škuračku, púpavové listy či inú chutnú bylinu zo záhrady. S množstvom mokrého krmiva opatrne – mali by sme si odsledovať, koľko sú sliepky schopné zjesť za pol hodinu a toto množstvo dodržiavať, aby sa krmivo v priebehu dňa a počas vysokých teplôt neskazilo. S chuťou však vydzobkajú akékoľvek ovocie i zeleninu. Do jedálnička im môžeme zaradiť aj to, čo nám vyprodukovali – pre nás nevyužiteľné časti vajíčok, ktorými sú škrupiny. Tie najprv poctivo vysušíme a nadrvíme do kŕmnej zmesi. Sú bohatým zdrojom vápnika. Vďačne skonzumujú aj zvyšky z kuchyne – šupky zo zeleniny, varené zemiaky a vo vode rozmočené suché pečivo. Fígľom na zvýšenie omega-3 mastných kyselín vo vajíčkach i mäse je zelená paša a prídavok ľanového semena do vlhčenej potravy. Sliepky kŕmime dvakrát denne, ak majú výbeh s dostatkom potravy, stačí ich kŕmiť raz denne a to večer. Nezabudnite na neustály prístup čistej vody, ktorú treba podľa počasia vymieňať i viackrát za deň. Za normálnych podmienok sliepka vypije približne 250ml vody denne. Zvyšujúcou sa teplotou sa zvyšuje aj pitný režim.      

Pred zakúpením sliepok nezabudnime na kurín. Vopred si treba dobre zvážiť, koľko sliepok chceme chovať a tomuto počtu prispôsobiť rozmery kurína aj vonkajšieho výbehu. Ideálnym riešením je otočiť kurín vchodom na juh. Každá sliepka potrebuje 40 – 50 cm². Takže pri plánovanom chove 10 sliepok budeme potrebovať priestor 4 – 5 m². Ak chceme viesť plnohodnotný chov, nezabúdajme na všetky životné potreby sliepok – prísun potravy a vody, odpočinok, hradovanie, hrabanie, zbieranie potravy, prevetranie peria, popolenie, znášku vajec a prípadne hniezdenie. Pri stavbe znáškového hniezda vychádzame z rozmerov 40 x 20 x 35 cm (v x š x h). Tri až päť sliepok sa dokáže podeliť o jedno hniezdo. Sliepkam by sme mali zabezpečiť aj výbeh na voľnom vzdušnom priestranstve pod slnečnou oblohou. Ak máme možnosť, najlepšou alternatívou je vypustiť ich do záhrady oddelenej počas sezóny od úžitkovej časti. Sliepkam pristrihneme letky, aby nepotešili svojou návštevou susedovho psa. Ak nám túto možnosť naša záhrada neumožňuje, zvolíme dostatočne veľký oplotený výbeh okolo kurína. Dbáme na to, aby boli sliepky chránené pred možnými predátormi ako vo výbehu, tak aj vo vnútri kurína.

Správne vyváženou potravou plnou vitamínov a minerálov, zeleným krmivom a dostatkom priestoru si na oplátku od sliepok zabezpečíme vysokú kvalitu domácich vajec a mäsa z vlastného chovu. Obohatia nám jedálniček a umožnia prípravu množstva chutných receptov založených na rýdzo domácich surovinách. Chovu zdar!