ZAČÍNAME S CHOVOM KONÍ – SPOZNAJTE NAJLEPŠIE TIPY

Kone patria medzi zvieratá, ktorých domestifikácia prebehla pred celými vekmi. Dnes už nepatria len medzi zvieratá s využitím v poľnohospodárstve ale i na rekreáciu. Rovnako vychýrená je i terapia, ktorá má terapeuticky dokázané účinky na ľudský organizmus. Dnes vám prezradíme a dáme rady, vďaka ktorým môžete začať s chovom koní i vy.

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že starostlivosť o koňa je plnohodnotnou prácou a ukrajuje obrovské množstvo voľného času. Každý začiatočník by mal vo svojej blízkosti vyhľadať profesionálneho chovateľa alebo jazdecký klub a v radách jeho členov stráviť minimálne pol roku. Vďaka tomu sa naučí a dozvie množstvo zaujímavých informácií, ktoré mu pri starostlivosti o koňa pomôžu. Kôň vyžaduje obrovské množstvo starostlivosti a pozornosti – začať nepripravený by bol osudový krok v tejto záležitosti.

Kôň vyžaduje ustajnenie a tiež výbeh, pretože pohyb je esenciálnou zložkou jeho života. V prípade, že bývate v rodinnom dome s malým pozemkom alebo dokonca v byte, môžete na domácu starostlivosť o koňa zabudnúť. V opačnom prípade je potrebné zabezpečiť vhodné ustajnenie. Vhodná budova slúžiaca ako stajňa musí mať okná a je ideálne ak sú dvere dvojkrídlové a je možné ich plne otvoriť – zabezpečíte tak skvelé vetranie. Podlaha nesmie byť z betónu či iného tvrdého materiálu. Ideálna je hlinená podlaha alebo podlaha z momentálne moderného a vhodného gumového materiálu. Zabezpečte, aby v stajni nebola zima, pretože ohrozujete zdravie kĺbov koňa.

Vyvážená výživa, dostatok pohybu a vody sú esenciálnymi prvkami pre zdravie koňa. Poraďte sa so skúsenými chovateľmi a rozhodne začínajte s dospelým koňom, ktorý je pre začiatočníka rozhodne vhodnejším kandidátom než žriebä. Vhodným krokom je i nadviazanie spolupráce so skúseným kováčom, ktorý vám pomôže s podkovami a pravidelne bude pomáhať s udržaním zdravia kopýt vášho koňa.