Preprava hydiny tvorí neoddeliteľnú súčasť chovu. Žiadny chovateľ sa nezaobíde bez prenosiek. Ak sa chystáme prepravovať hydinu či už z dôvodu výmeny, predaja alebo účasti na výstavách, mali by sme sa presvedčiť o vitálnosti a dobrom zdravotnom stave jedincov. Zdravotne slabšia či chorá hydina by dlhšiu prepravu nemusela zvládnuť.

Prenosky na prepravu hydiny musia spĺňať určité požiadavky, nesmú ohroziť zdravotný stav hydiny a zároveň by mali zabezpečiť hygienický štandard počas prepravy zvierat. Musia byť pevné, aby sa počas prepravy na dlhšiu vzdialenosť nepoškodili alebo nezdeformovali.

Na trhu je dostupné množstvo rôzne veľkých prenosiek pre hydinu od tých najmenších až po najväčšie plemená. Pri výrobe vlastnej prenosky volíme pevnejší materiál – preglejku, drevené latky či drevotriesku. Na krátke vzdialenosti nám dobe poslúžia aj prútené koše určené na prepravu hydiny.

Rozmery prenosky a rozmery dvierok prispôsobujeme veľkosti prepravovaného plemena. Nezabúdame na okienko, pretože hydina musí mať pri dlhšej preprave prístup k potrave a vode. Pred hromadnou veľkou prenoskou uprednostňujeme samostatné prenosky, alebo prenosku rozdelenú prepážkami, aby bolo každé zviera prepravované samostatne. Pod vplyvom stresu by si mohli navzájom vážne ublížiť.

Vodnú hydinu prepravujeme v prenoskách s nepriepustným dnom, pretože má riedke výkaly. Dno prenosiek vysypeme nasekanou slamou, hoblinami alebo suchou rašelinou. Ak plánujeme prepravovať hydinu na väčšiu vzdialenosť, nasypeme na dno prenosky jadrové krmivo a jablko, mrkvu či kúsok repy. Hydine môžeme upevniť do prenosky aj napájačku so špongiou, ktorá bude zadržiavať vodu a v prípade potreby poslúži na uhasenie smädu.

Preprava bažantov

Vtáky s príliš dlhými chvostovými perami na dlhé vzdialenosti spravidla prepravujeme v priestranných prútených košoch, ktoré majú jutový strop. V prípade krátkych vzdialeností môžeme použiť iba jutové vrece.

Ak prepravujeme hydinu určitou spoločnosťou, sme povinní označiť prenosky nápisom ŽIVÉ ZVIERATÁ! a NEKLOPIŤ! Ak posielame zvieratá na výstavu, v prepravke sa musí nachádzať presná adresa, vypísané čísla obrúčok jednotlivých zvierat a veterinárny posudok, bez ktorého zvieratá nie je možné vystavovať.