ZAČÍNAME S CHOVOM DOBYTKA

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej komercie ľudia často zabúdajú na život svojich predkov sprevádzaný hospodárskymi zvieratami. Ich chov na vajíčka, mäso a mlieko sa nám zdá dnes neopodstatnený a radšej zájdeme do obchodu. Je to pre nás rýchlejšie a praktickejšie. Z času na čas máme možnosť povšimnúť si v malých dedinkách, kde ľudia žijú často ešte životom blízkym tomu pôvodnému, dvorček či záhradku s pasúcou sa kozou, ovcami a vypustenými sliepkami.

Vidieť pásť sa kravu je dnes pomerne vzácnosť, na ktorú narazíme skôr v televízii. Napriek tomu sa aj v dnešnej dobe ešte nájdu chovatelia, ktorí si uvedomujú význam a možnosti využitia tohto mohutného zvieraťa. Radí sa totiž medzi najužitočnejšie hospodárske zvieratá. Je výborným pomocníkom pri ťažkej práci, ponúka kvalitné mlieko, zdravé mäso, rohovinu a kožu na ďalšie spracovanie. Hovädzí dobytok ľudia využívali už v období pred viac ako 9000 rokmi. Boli si veľmi dobre vedomí ich významu a využívali ich popri chove na mäso, mlieko a kožu i na ťažké poľnohospodárske práce. Pri počiatkoch domáceho chovu sa o stáda dobytka starali kočovní pastieri. Ak nechceli, aby ich stádo pasením úplne spustošilo určitú časť krajiny, putovali pravidelne za šťavnatou trávou z miesta na miesto. V minulosti bola kravka neoddeliteľnou súčasťou maštale takmer každého správneho gazdu. Denne dokázala počas laktácie poskytnúť rodine desať až dvadsať litrov čerstvého mlieka. Pre nás obrovské množstvo. Pre nich surovina na ďalšie spracovanie – výrobu syrov, korbáčov, masla, smotany či tvarohu. Ak im náhodou mlieko zvýšilo, podarovali chudobnejším alebo urobili susedský barter. Takto dokázali prežiť počas celého roka a boli takmer úplne sebestační. A práve k myšlienkam sebestačnosti sa postupne opäť vracajú aj dnešní začínajúci chovatelia.

Menej skúsení začínajú chovom sliepok, zajacov či kôz, no skúsenejší chovatelia nemajú strach zaobstarať si aj väčší kus dobytka. Napriek veľkosti tohto hospodárskeho zvieraťa a teda i nárokom na priestor a objem kŕmnych dávok, sa jeho chov nepochybne vyplatí. Umožní nám prísun kvalitného čerstvého mlieka na rôzne využitie a v neposlednom rade biologicky hodnotného hovädzieho mäsa s vysokým obsahom esenciálnych aminokyselín, železa a vitamínu B2. Navyše, ak ľudia na vašom pozemku uvidia pásť sa kravu, stavte sa, že nejeden človek sa pri vašej bránke pristaví a spýta sa či predávate mlieko alebo výrobky z neho.

 

Napísala: Mgr. Stanislava Cepková