Výborný zdroj vápnika pre nosnice tvoria pomleté vaječné škrupiny pridávané do krmiva. Ak si však pri príprave tohto výdatného pokrmu nedáme záležať a nosniciam podsunieme čerstvé škrupiny so zvyškom vaječných bielkov, môžeme v nich podnietiť chuť, ktorá prerastie v zvyk rozbíjať vajcia. Totožná situácia môže nastať aj u nosníc, ktoré znášajú vajcia s tenkou škrupinou. Tá sa pri páde do znáškového hniezda rozbije a  problém je opäť na svete. V tomto prípade je najpravdepodobnejšou príčinou nedostatočný prísun minerálnych látok, ktorý sa často pri intenzívnej znáške odzrkadlí na pevnosti vaječnej škrupiny. Môžeme ho jednoducho doplniť zakúpením vopred pripravenej kompletnej kŕmnej zmesi určenej na kŕmenie nosníc s dostatočným obsahom vápnika. Potrebný účinok sa dostaví už o pár dní.

Nezbednosť sliepok s nutkaním rozbíjať vajcia dokážeme zmierniť, ak im ponúkneme dostatok priestoru na ich bežné denné aktivity ako je hrabanie, zbieranie krmiva či popolenie. Položme si nasledovnú otázku: nie je počet sliepok na veľkosť kurína príliš vysoký? Mali by sme dbať na to, aby vajcia nezostávali v znáškových hniezdach príliš dlho a my sme tak nepokúšali sliepky rozbíjať ich. Ak nájdeme v znáškovom hniezde rozbité vajce, mali by sme vymeniť celú podstielku hniezda, ktorá môže byť lepkavá a obsahovať zvyšky vajec.

Ak žiadna z uvedených rád nepomáha a nosnice rozbíjajú vajcia aj naďalej, odpozorujeme si čas znášky a sledujeme, ktorá z nosníc je nezbedným škodcom. Nosnicu si odchytíme a skrátime jej hrot vrchnej časti zobáka o 6 až 7 milimetrov. Ak sme ani po tomto kroku neuspeli a v hniezdach sa naďalej objavujú rozbité vajcia, je možné, že jedna nosnica naučila tomuto zlozvyku aj ostatné sliepky v kuríne. Potom musíme skrátiť zobáky všetkým sliepkam. Tým najkrajnejším riešením je vyradiť nepoučiteľného škodcu z chovu a pripraviť si chutný slepačí vývar.