Každý chovateľ hydiny má o svojom chove istú predstavu. Vždy však prioritou zostáva zdravý chov, ktorý sa odzrkadlí na kvalite mäsa či vajec. Napriek poctivému prístupu chovateľov dokážu niekedy hydinu poriadne potrápiť na prvý pohľad neviditeľné, no často veľmi problematické parazity. Medzi najčastejšie druhy parazitov vyskytujúce sa v chove sliepok patria vši a švoly, roztoče – predovšetkým klieštikovec kurí (čmelík) a v neposlednom rade svrab.

Vši a švoly – radia sa do skupiny perových roztočov a sú jedným z najčastejších vonkajších parazitov, ktoré postihujú sliepky. Ich výskyt sa môže odraziť na zníženej znáške vajec i strate peria. Prejavujú sa svrbením a hydina je znepokojená. Pri prehrabávaní peria ich môžeme vidieť aj voľným okom. Aby prežili, musia na hydine parazitovať a preto nie je ťažké sa ich zbaviť. Výbornou prevenciou a zároveň aj liečbou je obľúbené slepačie kúpanie sa v popole, prachu aj piesku. Tieto kúpele spôsobujú, že vši a ich poddruh – švoly, ktoré sa živia odumretou pokožkou sliepok sa udusia a uhynú. Ak chcem hydine v boji s týmito parazitmi pomôcť, zakúpime si púdrový prípravok proti týmto parazitom a pomáhame sliepkam udusiť parazity prašnou sprchou.

Klieštikovec kurí (čmelík) – je častý druh roztoča parazitujúceho na telách sliepok. Na rozdiel od vší je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Veľmi rýchlo sa rozmnožuje a na sliepkach parazituje výlučne v noci. Cez deň sa ukrýva v škárach kurína, odkiaľ ho nedokážeme len tak vypudiť. Tento druh roztoča nám do kurníka môžu priniesť divo žijúce vtáky alebo nevítané hlodavce. Na život sliepok majú neblahý vplyv. Nosnice prestávajú niesť, sú oslabené a pri mladých jedincoch môžu saním krvi spôsobiť aj úhyn. Úbytok krvi u hydiny môžeme spozorovať na bledom nedokrvenom hrebienku alebo lalôčikoch. Najúčinnejším bojom proti tomuto druhu parazitov je vypáliť steny kurína vrátane všetkých medzier a škár, ktoré sú príbytkom tohto škodcu. Ako vhodnú alternatívu môžeme použiť aj vriacu vodu, keďže klieštikovec hynie pri teplote vyššej ako 45°C. Takto vydezinfikovaný kurín je nutné vybieliť vápnom. V prípade neúspechu dezinfekciu v rovnakom postupe opakujeme. Nezabúdajme, že sliepky sa roztočov zbavujú kúpaním v popole, ktorý tieto parazity dusí.

Svrab – spomedzi roztočov dokáže hydinu poriadne potrápiť aj svrab. Postihuje rôzne miesta pokožky – korene bŕk, záhyby pokožky či miesto pod šupinami behákov. Pod kožou si vytvára chodbičky, v ktorých slinami vylučuje toxické látky spôsobujúce hrubnutie kože. Sliepkam vypadáva perie a zvyknú sa ozobávať. Opätovné zmäknutie pokožky možno docieliť lokálne aplikáciou prípravku s kyselinou salicylovou a glycerínom. Je však nutná aj hĺbková jódová dezinfekcia jedincov a použitie púdrových prípravkov proti roztočom.