Askaridóza

Askaridóza je ochorenie sprevádzané škrkavkou holubou, ktorá hosťuje v tenkom čreve holubov. Škrkavka holubia je oblý žlto-bielo sfarbený červík so špicatými koncami tela. Je badateľný voľným okom a v priemere meria 2 – 6 cm. V tenkom čreve jedného holuba ich môže cudzopasiť 400 – 1000 kusov. Napadnuté holuby sú sklesnuté, strácajú chuť do jedla a hmotnosť, ich trus výrazne zapácha. Škrkavky najviac postihujú mladé holúbätá do 3 mesiacov. Holuby vo vyššom veku sú proti nim odolnejšie.

V ranom štádiu ochorenie nemusíme vôbec spozorovať. Askaridózu diagnostikujeme mikroskopickým vyšetrením trusu, ktoré potvrdí prítomnosť škrkaviek alebo pitvou – škrkavky spozorujeme voľným okom v črevách holuba. Pri askaridóze je nevyhnutná medikamentózna liečba podávaná individuálne každému holubovi. Holuby na noc uzatvoríme bez krmiva a podáme liek proti škrkavkám. Včas ráno holuby vypustíme, aby neskonzumovali vykadené červy. Následne dôkladne vydezinfikujeme holubník.

Kapilarióza

Červ hosťujúci u skoro všetkých holubov. Je takmer neviditeľný voľným okom. Výrazne napadnuté holuby sú skleslé, malátne, prijímajú oveľa menej potravy a strácajú hmotnosť. Tieto červy trápia predovšetkým mladé holúbätá do 3 mesiacov, ale hosťujú aj na dospelých holuboch. Medikamentóznu liečbu aplikujeme individuálne u každého holuba podaním na to určeného lieku do zobáka a opakujeme o 7 dní.

Kokcidióza

Ochorenie sprevádzané prvokmi – kokcídiami, ktoré sa nachádzajú v každom organizme holuba, často bez toho, že by sa viditeľne prejavili a spôsobovali mu zdravotné problémy. Prenáša sa infikovanou potravou a vodou, ktoré boli znečistené trusom nakazených jedincov. Ide o vzácne onemocnenie, ktoré postihuje a viditeľne sa odráža na holúbätách. Tie následne trpia krvavou hlienovitou hnačkou, neprirodzeným smädom, apatiou a výrazným poklesom hmotnosti. Podáva sa na to určená medikamentózna liečba aplikovaná po dobu troch dní do pitnej vody. Vhodným doplnkom sú vitamíny A a K. Potrebná je nevyhnutná prevencia – vysoký hygienický štandard holubníka.

Trichomoniáza

Najčastejšie ochorenie holubov s hosťujúcim červom, tzv. bičíkovcom. Parazituje na takmer každom holubovi. Hosťuje v pažeráku dospelého holuba a pri zníženej imunite vyvoláva ochorenie. Dospelé holuby sa nakazia pri zobáčkovaní a malé holúbätá od dospelých holubov pri kŕmení. Pravdepodobnosť úhynu mladých holúbät je až 80%. Nakazené holúbätá zaostávajú v raste za ostatnými rovesníkmi, spomaľuje sa im rast peria, trápia ich hnačky a sťažka dýchajú.

V hltane a pažeráku sa tvoria žlté fľaky a na pupku sa môže tvoriť výrastok pripomínajúci hrášok, tzv. tvrdý pupok. Potrebnú medikamentóznu liečbu rozpúšťame v správnom pomere vo vode, hadičkou rozriedený roztok podľa návodu podávame do krku. Opakujeme raz denne po dobu 6 dní. Na trhu sú dostupné aj preparáty vo forme tabliet rozpustných v pitnej vode alebo krmive.