V zimnom období s pribúdajúcimi studenými dňami, nízkymi teplotami a nepriaznivým počasím sa aj u koní môžu prejaviť príznaky prechladnutia. Častým ochorením, ktoré postihuje kone bez rozdielu veku, pohlavia či plemena je kašeľ ako jeden z hlavných príznakov ochorenia dolných dýchacích ciest.

Nie je kašeľ ako kašeľ. Kone síce často kašlú, ak im zabehne. Napriek tomu by sme kašeľ nemali brať na ľahkú váhu. Keď kašeľ pretrváva, väčšinou ide o závažnejšiu príčinu, ku ktorej by sa mal vyjadriť zverolekár. Ten určí či je vhodné nasadiť antibiotiká alebo stačí zvoliť liečbu prostredníctvom bylinných čajov a práškov na rozpúšťanie hlienu. Napriek tomu, že ide o bežné a pomerne časté ochorenie u koní, netreba ho podceniť. Práve naopak. Dlhodobo pozorovať stav a dúfať v samovoľné zlepšenie nestačí. Neliečený kašeľ, ktorý pretrváva u koní dlhšie ako štrnásť dní môže spôsobiť trvalé následky. Ak mú nevenujeme vôbec žiadnu pozornosť, môže postupne prerásť do chronického kašľa, dýchavičnosti alebo pískania v hrtane.

Má niekoľko štádií. V ranej fáze sa prejavuje najčastejšie ako suchý kašeľ bez bolesti. S vyvíjajúcim sa priebehom ochorenia mení svoju podobu na vlhký a sprevádzajú ho aj ďalšie príznaky – výtok z nozdier alebo zapálené spojivky. Pretrvávajúce a neliečené ťažkosti spôsobia, že kašeľ opäť nadobúda suchú podobu, no v tomto štádiu je už sprevádzaný nepríjemnou bolesťou.

Pri liečbe kašľa je dôležité posilnenie odolnosti organizmu a podpora jeho imunity. Výborným pomocníkom pri liečbe začínajúceho kašľa je zmes liečivých bylín primiešaná do krmiva či jadrové krmivo zaliate čajom proti kašľu (aníz, fenikel, ibištek, tymian) lúhované tridsať minút. Inou alternatívou je vymeniť vždy na noc prísun pitnej vody za vlažný čaj proti kašľu. Nezabúdajme však, že všetkého veľa škodí. Dávkovanie bylín by nemalo u dospelého koňa presiahnuť maximálnu dennú dávku 50 gramov. U poníkov sa dávka znižuje na polovicu. V takom prípade by inak užitočné a liečivé bylinky mohli viac uškodiť ako pomôcť.

Pri liečbe kašľa je veľmi dôležité dbať aj na čistotu a bezprašnosť uzavretého prostredia, v ktorom sa kôň zdržuje. Box je vhodné, najmä v časti kde má kôň väčšinu času hlavu, vystriekať éterickým olejom z mäty, čajovníka alebo bergamotu – rozprašovačom s vodou a niekoľkými kvapkami éterického oleja. Počas upratovania boxu sa snažíme eliminovať množstvo vzniknutého prachu, ktoré môže dráždiť sliznice dýchacích ciest a vyvolávať kašeľ. V tomto čase koňa držíme mimo stajne, najlepšie vo výbehu na čerstvom vzduchu. Prašné seno pred kŕmením namáčame. A nezabudnime počas kašľa vylúčiť na pár dní jazdenie a prílišnú fyzickú záťaž koňa.