Kone dokážu pod sedlom pracovať aj počas najvyšších teplôt v rámci horúceho letného dňa. Buďme k nim však ohľaduplní. Kone v priebehu práce pod sedlom zvyšujú aj v chladnom počasí bežne svoju telesnú teplotu o jeden či dva stupne čo je pri beztak vysokej teplote ovzdušia v horúcich dňoch pomerne veľa. Prácu v horúčave preto zvládajú oveľa horšie ako v chladnom počasí. Preto by sme mali podniknúť niekoľko krokov, aby sme predišli nechcenému prehriatiu jeho organizmu.

V prvom rade – ak je to možné, kone nezaťažujeme v horúcich častiach dňa namáhavou prácou a fyzickými či kondičnými tréningami. Doprajme im vtedy odpočinok. Uprednostňujeme prácu v skorých ranných alebo neskorých popoludňajších hodinách, kedy je teplota vzduchu výrazne nižšia ako počas obeda. Ideálnou časťou dňa je ráno, kedy sú teploty chladnejšie a vzduch je vlhší ako večer. Pri práci by sme mali myslieť na pohodu koňa a preto nejazdíme príliš dlho a nekladieme vysoké nároky na jeho tréning.

Výbornou alternatívou sú vychádzky do prírody spojené s kúpaním, ktoré kone dokonale osvieži. Počas vychádzok by sme sa mali pohybovať v tienistom prostredí, ideálne vo vlhšom prostredí lesov či v tieni poľných medzí. Nesmieme zabúdať, že aj počas práce pod sedlom kôň pociťuje smäd a preto by sme sa pri potulkách prírodou mali zdržiavať v blízkosti riek, potôčikov alebo jazier. Kone môžeme vystrojiť ušaňou či maskou a tak ich zbaviť dobiedzavého hmyzu.

Ak kôň pred tréningom odpočíval v chladnej stajni, najskôr ho aklimatizujeme, aby si jeho organizmus na vysokú teplotu a priame slnko zvykol. Tréning začíname zahrievaním koňa v kroku, uvoľnením, pretiahnutím, postupným prechodom do klusu a pomalým cvalom. V priebehu tréningu robíme väčšie prestávky, počas ktorých necháme koňa kráčať na voľných oťažiach čím sa uvoľní a vydýcha. Pracujeme predovšetkým v kroku a kluse, pri práci na priamom slnku skrátime dobu tréningu o polovicu. Počas tréningu sa kôň prirodzene potí a jeho organizmus prichádza o množstvo litrov vody. Najväčšou chybou jazdcov je po tréningu v horúčave prehodiť cez koňa odpocovaciu deku. Tá síce absorbuje pot, no znemožní sálanie tepla z rozohriateho organizmu a tým ho ešte väčšmi prehreje. Vhodnejším riešením je potešiť koňa chladnou sprchou či bahenným kúpeľom.

Snažme sa preto urobiť v horúcich dňoch pre spokojnosť koní maximum a oni sa nám na oplátku ochotne odvďačia snaživým tréningom či príjemnou vychádzkou v prírode.