AKO ZAČAŤ S CHOVOM SLIEPOK

Vo všeobecnosti platí, že sliepky patria medzi veľmi nenáročné živočíchy. Ak ste sa rozhodli pre ich chov, na začiatku by ste mali mať k dispozícii niekoľko užitočných informácií. V prípade, že patríte medzi úplných začiatočníkov, kľúčová je voľba správneho plemena. Medzi tie najnenáročnejšie patria napríklad leghorky, minorky či vlašky. Na začiatku však pri týchto troch plemenách musíte rátať s menším počtom vajíčok týždenne (optimum je približne 1 vajíčko každý druhý až tretí deň), na druhej strane sa však dané plemená vyznačujú značnou nenáročnosťou na podmienky.

Najlepším krokom ako vytvoriť pre sliepky vhodné prostredie je vytvoriť im samostatný kútik na záhrade. Uvádza sa, že každá sliepka by mala mať k dispozícií približne 10 m2. Výbeh tvorte tak, aby sa na ňom nachádzalo dostatok miesta na hrabanie, pretože týmto spôsobom chytajú napríklad červy, dážďovky či hmyz a dostávajú do svojho jedálnička podstatnú zložku. Celý výbeh ohraďte pletivom – odporúčaným typom je pletivo s malými okami, pretože zabraňuje preniknutiu dravcov či vrabcov, ktoré kradnú potravu a plašia sliepky. Pri vytváraní výbehu nezabudnite vytvoriť tienisté miesto ktoré bude pre sliepky skvelé najmä počas teplých letných dní.

V prípade kurníku máte dve možnosti – kúpu hotového modelu alebo jeho postavenie. Sliepky dávajú prednosť výške. Dôležité je, aby bol kurník suchý a podlaha bola vystlaná slamou alebo senom. Približne raz týždenne by ste mali kurník vyčistiť a raz ročne vymaľovať, aby došlo k jeho absolútnemu vyčisteniu a dezinfekcii. Zabezpečte, aby v kurníku nedochádzalo k prievanu, sliepky sú na to háklivé. Pri tvorbe hniezda myslite na fakt, že je do neho potrebné vložiť umelé vajcia – tento trik podporuje znášanie vajec u sliepok na jedno konkrétne miesto.

I pri kŕmení sliepky dokazujú, že patria medzi nenáročný druh. Kŕmiť ich môžete klasickým odpadom z kuchyne, ako sú šupky zo zeleniny, ale uvítajú i vnútornosti predstavujúce zdroj živočíšnej bielkoviny. Ak ich na začiatku plánujete kŕmiť škrupinami z kupovaných vajec, odporúčame ich v prvom rade prevariť.