AKO ZAČAŤ S CHOVOM KRÁLIKOV

Ak práve začínate s chovom králikov, mali by ste si v prvom rade ujasniť, aký je účel ich chovu. Plánujete ich chovať pre mäso a kožušinu alebo sa stane z králika váš domáci miláčik? Ak ste králiky nikdy v minulosti nechovali, nie je na škodu zvoliť jedno z menej náročných plemien. Medzi najmenej náročné plemená patrí napríklad viedensky, kalifornský, francúzsky strieborný či novozélandský biely. V prípade, že tápete v tme a netušíte, ktorým smerom sa vybrať, nie je vôbec zlým krokom navštíviť chovateľa, ktorý vám pomôže s výberom a zároveň podrobne vysvetlí všetky úskalia chovu.

Pozrime sa však na podmienky, v ktorých by mal králik žiť. Zajačinec je dnes možné nechať si vytvoriť na mieru podľa potrieb, podmienok a počtu jedincov. Nezabúdajte však, že ak je zajačinec preplnený, špinavý a nedostatočne vetraný, zvyšujete tým možnosť ochorení králikov a ich postupné vyhynutie. Králiky dávajú prednosť suchu pred vlhkom a teplom. Rovnako dôležité je zajačinec pravidelne dezinfikovať, aby nedošlo k množeniu baktérií a patogénov.

Medzi najvhodnejšiu potravu pre králiky patrí suché lúčne seno, ovos, jačmeň a v neposlednom rade i pečivo a kŕmne zmesi. Ak sa rozhodnete kŕmiť králiky pečivom, dbajte na to, aby bolo absolútne bez plesní a nezávadné. Králiky majú pomerne rýchle trávenie a tak je potrebné myslieť na to, že potrebujú i viac potravy. Nezabúdajte na fakt, že králik je predovšetkým nočný živočích a jeho aktivita je najvyššia v nočných hodinách. Pred spaním preto pre králiky pripravte dostatočné množstvo krmiva.

Nepohrdnú ani čerstvo stravou v podobe mrkvy, kapustných listoch či kalerábov. Obľubujú však množstvo zeleného krmiva. Nikdy  však nezabúdajte skontrolovať čerstvosť a králikom dávajte len nezávadnú stravu. Vyhnete sa tak množstvu problémov i prípadných ochorení.