Ako liečiť absces kopyta

Pod slovným spojením absces kopyta rozumieme hnisavý zápal chodidlovej škáry. Ako liečiť absces kopyta. Je to pomerne častý problém, ktorý dokáže kone poriadne potrápiť. Vzniká bodným poranením nášľapnej časti kopyta, tvrdým dopadom na chodidlo, prienikom infekcie do kopytnej škáry drobnou prasklinkou, po odstránení podkov u koňa, ktorý má príliš citlivé kopytá, ba dokonca aj nesprávnou korektúrou kopýt.

Príznaky zápalu

Rozširujúca sa infekcia postupne preniká do hlbších vrstiev kopyta, kde vzniká dutina, v ktorej sa hromadí hnis. Hromadením hnisu sa stupňuje výrazný nepríjemný tlak, ktorý spôsobuje koníkovi bolesť tlakom na chodidlovú škáru. Cez uzavretú ranu nemôže odtekať von a hromadí sa dnu. Spravidla sa tvorí v rázvorke alebo na hrote strelky. Kôň nohu odľahčuje, kríva, alebo na zapálené kopyto vôbec nedošľapuje. Tep pod sponkovou kosťou postihnutej nohy je výrazne zvýšený rovnako ako teplota kopyta v porovnaní s ostatnými kopytami. Môže sa zväčšiť aj náplň šľachovej pošvy ohýbača prstov tesne nad sponkovým kĺbom. Uvedené symptómy sa môžu prejavovať spolu aj jednotlivo.

Liečba kopytného abscesu

Ak máme podozrenie, že kôň kríva z dôvodu abscesu kopyta, kliešťami opatrne snímeme podkovu, aby sme presne určili miesto zápalu a ložisko nahromadeného hnisu. Prítomnosť zápalu určujeme kopytnými kliešťami. Tlak na postihnuté miesto vyvoláva u koňa bolestivú reakciu.

Pri potvrdenom abscese voláme skúseného kováča alebo veterinára, ktorý kopytným nožom odstráni rohovinu na postihnutom mieste, aby hnis mohol samovoľne odtekať. Ešte predtým ale musí veterinár určiť, či je absces dostatočne zrelý na otvorenie, alebo ho treba nechať vyzrieť pomocou zaparovacieho obväzu, ktorý sa aplikuje na tri dni. Veterinár na základe danej situácie zhodnotí prípadnú potrebu užívania antibiotík alebo injekciu proti tetanu.

Čím presnejšie dokážeme lokalizovať zápalové ložisko s nahromadeným hnisom, tým menší bude zásah a veľkosť otvoru po lekárskom zákroku. Ten uvoľní tlak a umožní hnisu prirodzene vytiecť von. Ranu musíme pravidelne dezinfikovať, aby sa do nej nedostali ďalšie nečistoty. Kôň po zákroku pociťuje takmer okamžitú úľavu, tlak mizne a pozvoľna začína opäť došľapovať na nohu.

Ak sa hnisavé ložisko nedostalo celé von, rana sa opäť zapáli a hnis sa bude ďalej hromadiť. V takom prípade ponecháme zaparovací obväz na kopyte dlhšie (podľa potreby). Po úspešnom zákroku ranu vydezinfikujeme a zviažeme ju ako aj celé kopyto pevným ovínadlom. Trvá zhruba týždeň, kým sa kopyto po úspešnom zákroku zotaví a chýbajúca rohovina dorastie. Miesto bude ešte nejaký čas citlivé, preto by sme mali vylúčiť akúkoľvek záťaž a pohyb po tvrdom nepríjemnom povrchu.

 

 

Vyliečený absces a podkúvanie

Koňa po vyliečení abscesu podkúvame minimálne deň po odstránení zaparovacieho obväzu, aby kopyto malo možnosť dostatočne vyschnúť. Ak je vyliečené miesto abscesu na takom mieste kopyta, ktoré neprekrýva podkova, kováč môže miesto zakryť koženou alebo kovovou podložkou a na tú následne upevní podkovu.